Fan: O`zbekiston tarixi Sana: Mavzu



Download 53 Kb.
Sana18.04.2020
Hajmi53 Kb.
#45725
Bog'liq
Buxoro xonligining tashqi siyosati

Fan: O`zbekiston tarixi

Sana: _______________

Mavzu: Buxoro xonligining tashqi siyosati

Interfaol mashg`ulotning texnologik xaritasi va o’tkazilish ishlanmasi





Maqsad va vazifalar

Ta’limiy: O’quvchilarga Buxoro xonligining tashqi siyosati haqidagi bilimlar beriladi;

Tarbiyaviy: O’quvchilarni Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularni hurmat ruhida tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi: Guruhda ishlash, bir-birini tinglash malakasini shakllantirish.


O’quv materiali mazmuni

Buxoro va Boburiylar davlati munosabatlari, Buxoro-Usmonli turk munosabatlari, Buxoro va Eron munosabatlari hamda Buxoro-Rossiya munosabatlari haqidagi ma’lumotlar

O’quv jarayonini tashkil etish texnologiyasi

Shakl: interfaol mashg`ulot: savol-javob, kichik guruh, guruh, jamoa bo’lib ishlash.

Metod: Aqliy hujum, og`zaki bayon, tushuntirish, test bilan ishlash, “Soat mashqi”, “Bingo” mashqlari

Vosita: mustaqil ishlarning tarqatma materiallari, kitoblar, magnitli doska, rangli qog`oz va marker, flomasterlar.

Usul: jadval, mashqlar.

Nazorat: kuzatish, nazorat savollari, nazorat mashqlari.

Baholash: rag`batlantirish, o’z-o’zini baholash, ball tizimi.

Kutiladigan natijalar

Murabbiy: Mavzu asosida to’laqonli ma’lumot berib, o’quvchilar bilimini oshiradi. Mashg`ulotda qo’llanilgan turli metodlar, mustaqil ish bo’yicha tarqatma materiallar asosida mavzu bo’yicha o’quvchilarning bilim, ko’nikma, malakalarini oshiradi.

O’quvchi-talaba: Mavzu bo’yicha yangi bilimlar egallanadi. Mavzuning asosiy mazmuni bo’yicha mustaqillikning qadriga yetish, ozodlik, hurlik, vatanparvarlik hislari kuchayadi.


Kelgusi rejalar

Murabbiy: Navbatdagi mavzu uchun mashg`ulot materiallarini qaytadan ko’rib chiqish, mashg`ulotni tahlil qilish, mavzuni qo’shimcha ma’lumotlar bilan boyitish, mashg`ulot metodikasi va texnikasiga o’zgartirish kiritish, keyingi mashg`ulotni o’tkazishga tayyorgarlik ko’rish.

O’quvchi-talaba:Buxoro xonligining tashqi siyosatimavzusini o’qib, asosiy ma’no-mazmunini tushunib olish, tarixiy sana, olimlarning nomlarini eslab qolish, savol-javobga tayyorgarlik ko’rish, qo’shimcha manbalarni izlab topish



Mashg`ulot bosqichlari.

Bosqichlar

Mazmuni

Metodlar

Vaqti

1-bosqich Tashkiliy qism

Salomlashuv. Mashg`ulotning borishi haqida tushuncha berish.

og`zaki

muloqot


3 daqiqa

2-bosqich Motivatsiya

O’qituvchining mavzu asosida kirish so’zi. Mashg`ulot mavzusi va mazmunini o’quvchilar bilan hamkorlikda aniqlab olish.

“Aqliy hujum” asosida

10 daqiqa

3-bosqich Mavzu va amaliy ish bayoni

O’qituvchining “ Buxoro xonligining tashqi siyosati” mavzusining mazmuni to’g`risidagi suhbat-ma’ruzasi–jamoaviy ish va guruhlardagi mustaqil ish

og`zaki bayon, tushuntirish,

savol-javob, matn bilan ishlash, guruhlar taqdimoti



13daqiqa


4-bosqich Mustahkamlash

Mavzu bo’yicha o’quvchilarni bilimlari, tushunchalarini guruhda, juftlikda, yakka tartibdagi faoliyatlari orqali aniqlash

“Soat mashqi”, “Bingo”

o’z-o’zini baholash



9

daqiqa



5-bosqich

Mashg`ulot yakuni va mustaqil ish uchun topshiriq



Fikr almashuvini o’tkazish, mashg`ulotni yakunlash, mustaqil ish uchun topshiriq berish

fikr almashuvi

10 daqiqa






Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O’quvchilarga Buxoro xonligining tashqi siyosati haqidagi bilimlar beriladi;

Tarbiyaviy: O’quvchilarni Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularni hurmat ruhida tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi: Guruhlarda ishlash malakasini rivojlantirih.

Mavzuning mazmuni: xarita, globus, Erotosfen, Ptolomey, Al-Ҳorazmiy, Beruniy, Mahmud Qoshg`ariy, atlas, masshtab.

Kalit so’zlar: xarita, globus, atlas, masshtab.

Kutilayotgan natija: O’quvchilar xaritalarning yaratilishi tarixi haqida ma’lumotlarga ega bo’ladilar, xarita bilan ishlash malakalari shakllantiriladi.
O’quv jarayonini tashkil etish texnologiyasi

Metod: Aktiv

O’qitish shakllari: Aralash, jamoa, guruhli.

Vosita: Darslik, dunyo siyosiy xaritasi, atama, tushuncha, sanalar yozilgan kartochkalar.

Nazorat: Savol-javob, baholash, rag`batlantirish.
Darsning borishi

I. Tashkiliy qism: 2 daqiqa.

II. Uy vazifasini takrorlash: 8 daqiqa.
III. Yangi dars mazmunini tushuntirish: 17 daqiqa.

Bunda o’qituvchi “Kichik ma’ruza” orqali mavzuni tushuntiradi.



IV. O’tilgan mavzuni mustahkamlash: 13 daqiqa.

“Bingo mashqi”.




Ptolomey

Beruniy

Al-Xorazmiy

1895

Globus

Mil.avv. III asr

Siyosiy xarita

Atlas

Masshtab


O’quvchilarga oldindan tayyorlangan kartochkalar tarqatiladi. Mashq savollari:

1. Jahondagi davlatlarning joylashuv holatini aks ettiruvchi xarita (siyosiy xarita)

2. yer sharining kichik masshtabdagi sharsimon nusxasi? (Globus)

3. Milodning II asrida dunyo xaritasini tuzgan Rim olimi? (Ptolomey)

4. Ҳoji Yusuf Mirfayoz o’g`li globus yaratgan yil (1895 yil)

5. O’rta Osiyo va unga yondosh o’lkalar xaritasini tuzgan olim (al-Xorazmiy)

6. Tushuntirish matnlari bilan berilgan xarita (atlas)

7. Joyning haqiqiy o’lchami va uning xaritada berilgan nisbati? (Masshtab)

8. Eratosfen nechanchi asrda yashagan (Mil.avv. III asr)

9. O’z davrining ilm-fan yutuqlari asosida globus yaratgan buyuk bobomiz. (Beruniy)



V. Dars yakunlarini chiqarish: 3 daqiqa.

1. O’quvchilar bergan savollarga javob berish;

2. Baholarni e’lon qilish.
VI. Uyga vazifa: 2 daqiqa.

1. Mavzu oxirida berilgan savol va topshiriqlar bilan ishlash;



2. Darslikdagi “O’zingizni sinang” ruknini daftarga ko’chirib to’ldirib kelish;

3. Mustaqil ishlash uchun berilgan vazifani daftarda tayyorlab kelish.
Download 53 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©www.hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish