- Fan: Matematika
- Fan o’qituvchisi Karimova.S
- Bu hayotning ziynati bahru bashorat assalom
- San’ati so’z naqshi bu nuriy hidoyat assalom
- Xalq aro joriy etilmish xush ibodat assalom
- Jumla insonga barobar yaxshi odat assalom
- Darsimizda navbatchi kim?
- O’rganamiz bizlar xar xil
- Sanoqlarni hisob darsida
- Hal qilamiz qiyin, qiyin
- Jumboqlarni hisob darsida.
- Ta’limiy maqsad :
- o’quvchilarga ratsional
- sonlarni ko’paytirish
- mavzusini tushuntirish
- Tarbiyaviy o’quvchilаrni vatanni
- sevish va uni vatanparvarlik
- ruhida tarbiyalash,darslikdan
- tashqari adabiyotlarni o’qishga
- da’vat etish , ekologik dunyoqarashni
- kengaytirish ,estetik didni,axloqiy
- sifatlarni kamol toptirish .
-
- Rivojlantiruvchi:O’quvchilаrni
- mustaqil fiikrlashga o’rgatish
- ,nutq madaniyatini oshirish,
- o’z-o’zini boshqarishga yo’naltirish,
- hozirjavoblik,topqirlik xususiyatlarini
- rivojlantirish.
-
- Dars jihozi: 6-sinf matematika
- darsligi A-3 formatda
- koordinata o’qlari, jumboqli
- savollar, boshqotirmalar,
- tarqatma materiallar
- Guruhlar bilan ishlash ,
- musobaqa, muzyorar
- 1.Salomlashish
- 2.Navbatchini aniqlash
- 3.Sinf tozaligi
- 4.Uyga vazifa
- proyektor,
- ekran va
- kompyuter
- Darsning texnologik xaritasi
| - Ta’limiy maqsad : o’quvchilarga ratsional sonlarni ko’paytirish mavzunitushuntirish va bilim , ko’nikma va malakalarini hosil qilish
- Tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarda vatanparvarlik tuyg’usini shakllantirish .
- Rivojlantiruvchi maqsad : o’quvchilarni ratsional sonlarni ko’patirish mavzu orqali ratsional sonlar haqida tushuncha berish. Fikrlash qobilaytini oshirish
| - II . O’quv jarayonining mazmuni
| - Shakl: guruhlar bilan ishlash
- Metod: Ko`rgazmali ,yozma
- Vosita: 6-sinf matematika dasligi qo’shimcha adabiyotlar Usuli:guruhlar bilan ishlash kompyuterdan tuzilgan amaliy ko’rgazmali materiallar
| - III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi
| - O‘qituvchi :o’quvchilarga ratsional sonlarni ko‘paytirish mavzuni tushuntirish . Noldan farqli , har xil ishorali ratsional sonlar ko‘paytmasi haqida tushuncha berish
| - IV . Kutiladigan natijalar
| - O’qituvchi : o’quvchilarga ratsional sonlarni ko‘paytirish mavzusini tushuntirish . Noldan farqli , har xil ishorali ratsional sonlar ko‘paytmasi haqida tushuncha berish
- O’qituvchi: mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil fikrlay olish va matematikaviy masalalarni bajara oladi .
| | - O’qituvchi :Ratsional sonlarni bo’lish , ratsional sonlarni ko’paytirish qonunlari , koeffitsitent . o’xshash hadlarni ixchamlash mavzulari haqida tushuncha berish
| - 1.Tashkiliy qism 3 daqiqa
- 2.Pedagogik iqlim yaratish
- Oyning muhim sanalari 4 daqiqa
- 3.O’tilgan mavzuni so’rash va
- mustahkamlash 5 daqiqa
- ”Moychechak “ usuli
- “Omad loto “ o’yini 5 daqiqa
- 4.Yangi mavzu bayoni 10 daqiqa
- 5.” Svetafor “ o’yini 5 daqiqa
- 5. “Kim chaqqon “ o’yini 5 daqiqa
- 6. Tezkor savollarga- tezkor javob 4 daqiqa
- 7. Darsning xulosasi 2 daqiqa
- 8. Uyga vazifa 2 daqiqa
-
-
- Aziz o’quvchilar bugungi darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olaman va quyudagicha shunday nomlayman .
- “Ratsional sonlar” guruhi
- Matematika sir- asrorlarini
- chuqur va mukammal egallash
- hamda hayotga tadbiq etish
- Matematika fan ichra shoh ,
- Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh
- Bir niholdan eksa har kim,
- Olam o’rmon bo’ladi.
- Bir niholdan kessa har kim.
- O’rmon vayron bo’ladi.
- Hayot yo’qdir daraxtlarsiz,
- Bog’ qilmoqqa hissang qo’sh.
- In which rules do we always achieve?
-
- To be quietly during the lesson.
- To reach the all information
- To spend the time in right way.
- To express fully your own ideas
- The golden rules of the lesson:
- Fikrni to’la bayon qilish
- Yangiliklar sari intilish.
- Vaqtdan ununli foydalanish
- E barakalla .
- Uy vazifasin so’zlang ,
- Faqat ilmni ko’zlang ,
- Qanday mavzu o’tgandik
- Va nimani o’rgandik ?
- E barakalla .
- Uy vazifasin so’zlang ,
- Faqat ilmni ko’zlang ,
- Qanday mavzu o’tgandik
- Va nimani o’rgandik ?
- Musbat sonini musbat songa qo’shganda natija natijada qanday son chiqadi
- Manfiy sonini musbat songa bo’lganda natija qanday son bo’ladi .
- 0 soni har qanday manfiy sondan kattami ?
- 2 ta manfiy sonning ko’paytmasi qanday son hosil bo’ladi?
- Manfiy sonning toq darajasi qanday son?
- Musbat soninig har qanday darajasi qanday son?.
- Manfiy sonining juft darajasi qanday son bo’ladi? .
- Musbat sonlar manfiy sonlardan kichikmi ? .
- Ratsional sonlarni ko’paytirish
- Noldan farqli , bir xil ishorali k/n va p/q ratsional sonlar ko’paytmasi musbat sondir
- Umuman, ixtiyoriy k/n va p/q ratsionla sonlar uchun tenlik o’rinli
- Noldan farqli , har xil ishorali k/n va p/q ratsional sonlar ko’paytmasi manfiy sondir
- Yangi mavzuni mustahkamlash
- “Ratsional sonlar” guruhi
- 2013-yil “Obod turmush yili”
- 2013-yil “Obod turmush yili”
- 2013-yil “Obod turmush yili”
- 2013-yil “Obod turmush yili”
- “Tezkor savollarga – tezkor javoblar
- “Ratsional sonlar” guruhi
-
- 1.Algebraga asos solgan o’rta osiyolik olim?
- 2.Musbat son bilan manfiy son ko’paytmasi?
- 3. (.)va (:)amallari qaysi bosqich amallariga kiradi?
- 4. Qo’shishning 1-qonuni nomi?
-
- 1.3-bosqich amalning nomi?
- 2. 2 ta manfiy sonning ko’paymasi
- 3. Qo’shishning 2-qonuni?
- 4. Butunning 1\2 bo’lagi?
- 2 ta yarim qancha bo’ladi?
- -23kattami, yoki -32 mi
- 3. Manfiy songa teskari son?
- 4.(-1)2=?
- O’quvchilarning
- to’plagan ballari jamlanib,
- g’olib guruh aniqlanadi.
- O’quvchilar
- rag’batlantiriladi.
- Dars maqsadiga
- erishganligi
- haqida xulosalanadi.
- Uyga vazifa :
- 590-591 misollarni yechib kelish.
- Qo’linda puling bor-u hisoblashni bilmasang
- Ro’zg’orga uni sarflab , sen eplashni bilmasang
- Bugun bor pulni sarflab , ertaga sen och qolsang
- Farzandlaring aytmasmi dadam bilmas hisobni
- Qora ko’zlar aytmasmi oyim bilmas hisobni
- Sen bu ilmni o’rgan kelajagingni o’ylab ,
- Kelajak vorislaring farzandlaringni o’ylab ,
- Bilasiz riyoziyot fanlar ichra shox erur
- Uning har bir sirini o’rganish lozim zarur
- Hisob kitob qilishni bilmasang senchi agar
- Bu dunyoda yashashdan qanday ma’no bor axir
Do'stlaringiz bilan baham: |