Darsning maqsadi:
Ta’limiy:O’quvchilarni Abduqodir Hayit metovning “Donolarning donosi” nomli hikoyasi bilan ta’nishtirish. To’gri, ifodali o’qish ko’nikmalarini shakillantirish.
Tarbiyaviy:O’quvchilarga ajdodlarimiz merosini o’rgatis, ularni o’gitlari orqali
tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi:O’quvchilarni ifodali o’qish, og’zaki nutq, lug’at ustida ishlash
malakalarini rivojlantirish.
Dars turi:Yangi tushuncha, bilimlarni shakillantiruvchi.
Dars metodlari:Suhbat, mantiqiy zanjir usuli, “Ha yo’q o’yini”, “Tarmoqlash
usuli”
Dars jihozi:Darslik mavzuga oyid ko’rgazmalar, multimediyali ilovalar.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
O’quvchilarni darsga tayyorlash.
II. Uy vazifasini so’rash va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.
“Sohibqiron Temur bobo” mavzusi bo’yicha o’quvchilarning egallagan bilim,ko’nikma va malakalari aniqlanadi.
Mavzu: “Zanjir” usulida aytilishi so’raladi.O’quvchilar mavzu bo’yicha bir birlariga savollar berishadi.
Aqliy hujum.
Tarmoqlanish usuli orqali o’quvchilar
Amir Temurning fazilatlarini yozishadi.
O’quvchilar Amir Temurning fazillatlarini yozishadi.
III. Yangi mavzu bayoni. Alisher Navoiy partreti, uning kitoblari, dostonlari tasvirlangan lavhalar namoyish qilinadi.
O’quvchilardan Alisher Naoiy haqida nimalarni
bilishlarini so’raladi.
O’quvchilarning ma’lumotlari tinglanadi.
O’qtuvchi “ Dononlarning donosi hikoyasini
o’qib beradi.
Hikoya mazmuni bilan tanishtiriladi.
Mavzuni o’quvchilarga zanjir usulida
o’qitiladi.
Lug’at ishi:
Chog’laridayoq - paytida
Misra - qator
Hamsa – besh doston
Dam olish daqiqasi o’tkaziladi:“Har doim bo’lsin quyosh” qo’shig’i uch tilde
aytiladi: O’zbek, rus tili va ingliz tilida.
Har doim bo’lsin osmon
Har doim bo’lsin quyosh
Har doim bo’lsin onam
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:
O’quvchilar darslikdagi savollarga javob berishadi.
“O’z o’rningni top” O’quvchilarning qo’llariga gullar, asalarilar yaproqlar surati chizilgan va orqasiga tarqatmali savollar yozilgan qog’ozlar beriladi.
O’quvchilar savollarga javob berib bo’lganidan so’ng magnit doskaga ularda bahor tasvirini hosil qiladi yani gullar rasmiga yaproqlarni oypishtirib gul bargiga asalarilar qo’nib turgan tasvirni hosil qilishadi.Bu oyin orqali mavzu mustahkamlanadi.
O’quvchilarni mustaqil fikrlashga, o’z ustida ishlashga fanga qiziqishini ortirishga dunyo qarashini boyitib borishiga erishiladi.
“Ha yo’q” o’yini.
Mavzu yuzasidan gaplar aytadi.
O’quvchilar bu gapni “Ha” yoki “yo’q” deb tasdiqlab beradilar
“Donolarning donosi” hikoyasining muallifi Abduqodir Hayitmetov
Ha
Alisher Navoiy g’azal mulkining sultoni
Ha
Alisher Navoiy rassom bo’lgan
Yo’q
Halq uchun ko’p yahshi ishlar qilgan
Ha
Alisher Navoiyning “Xamsa” asari mashhur emas
Yo’q
O’quvchilar Navoiyning hikmatli so’zlari va sherlaridan aytadilar.
Oz-oz o’rganib dono bo’lur,
Qatra-qatra yig’ilib daryo bo’lur
Boshni fido qilg’il ato boshig’a,
Jismni qil sadqa ano qoshig’a.
V. Darsni yakunlash: darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish
va baholash.
VI. Uyga vazifa:
Hikoyani o’qib va so’zlab berishga tayyorgarlik ko’rish
Do'stlaringiz bilan baham: |