Mavzu: Bo’g’in va urg’u. Takrorlash. Dars maqsadi



Download 1,57 Mb.
Sana23.06.2022
Hajmi1,57 Mb.
#693915
Bog'liq
bo\'g\'in va urg\'u

  • Mavzu: Bo’g’in va urg’u.
  • Takrorlash.
  • Dars maqsadi:
  • Ta’limiy: o’quvchilarga bo’g’in va urg’u bo’yicha qo’shimcha ma’lumot berish.
  • Tarbiyaviy: o’quvchilarni mehr muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash.
  • Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning mustaqil ijodiy qobiliyatini oshirish, og’zaki va yozma nutqini rivojlantirish.
  • Dars turi:
  • yangi bilim berish.
  • Savol – javob.
  • Bingo.
  • 1.Dars usuli.
  • Ta’limiy o’yinlar.
  • Aqliy hujum.
  • 2.Dars usuli.
  • Induktiv(amaliyotdan nazariyaga), savol-javob,suhbat.
  • Dars jihozi.
  • Darslik.
  • Rasmlar.
  • Tarqatmalar.
  • Texnik jihozla.r
  • Ko’rgazmali qurollar.
  • Dars shiori:
  • Til bilgan – el bilar.
  • Shakllantiriladigan komptensiyalar
  • Fikrni og’zaki va yozma bayon qilish.
  • Darsga qo’yilgan talablar.
  • *o’zaro hurmat;
  • *fikrni erkin va ravon ifodalash; *o’zgalar fikrini tinglash va hurmat qilish;
  • *adabiy til me’yorlari asosida gapirish.
  • Darsdan kutilgan natija:
  • *faollik;
  • *ijodkorlik;
  • *erkin fikr bildira olish;
  • *kerakli xulosa chiqara bilish;
  • *insonni tushunish va uni hurmat qilish.
  • Dars rejasi:
  • *o’tilgan mavzuni mustahkamlash;
  • *yangi mavzu bayoni;
  • *mashqlar ustida ishlash;
  • *yangi mavzuni mustahkamlash;
  • *uyga vazifani tushuntirish;
  • *oquvchilarni baholash.
  • Darsning borishi.
  • 1.Tashkiliy qism.
  • *salomlashish;
  • *davomatni olish;
  • *tozalikni tekshirish;
  • *o’quvchilarning darsga tayyorgarliklarini nazorat qilish.
  • 2.O’tilgan mavzuni takrorlash.
  • Takrorlash-bilimning onasi.
  • 1.Gaplar ifoda maqsadiga ko’ra necha turga bo’linadi?
  • 2.Gap bo’laklari haqida ma’lumot bering.
  • 3.Mustaqil so’z turkumlari necha turga bo’linadi va qaysilar?
  • 4.Yordamchi so’z turkumlari haqida gapirib bering.
  • 5.Tovushlar necha turga bo’linadi?
  • 6.Unli tovushlar deb nimaga aytiladi?
  • 7.Undosh tovushlarga ta’rif bering.
  • 3.Yangi mavzu haqida ma’lumotlar.
  • Bir havo zarbi bilan aytilgan tovush yoki tovushlar yig’indisiga bo’g’in deyiladi.
  • Bo’g’in unli tovushlar asosida hosil bo’ladi.
  • So’zning o’zak va qo’shimchalarga ajralishi bilan bo’g’inlarga ajralishi teng emas: go’sht-ni, barg-ga so’zlarida o’zak va qo’shimchalar bilan bo’g’inlar teng kelayotgan bo’lsa go’sh-ti,bar-gi so’zlarida teng emas.
  • Bo’g’in
  • Yopiq bo’g’in
  • Ochiq bo’g’in
  • Ochiq bo’g’in.
  • Unli tovushlar bilan tugagan bo’g’inlar ochiq bo’g’inlardir. Masalan: o-na, o-ta.
  • Yopiq bo’g’in.
  • Undosh tovushlar bilan tugagan bo’g’inlar yopiq bo’g’inlardir. Masalan:
  • kal-tak, zum-rad, gul-don.
  • So’z bo’g’inlaridan yoki gapda ishtirok etayotgan so’zlardan birining boshqasiga nisbatan kuchliroq talaffuz qilinishiga urg’u deyiladi.
  • Urg’u.
  • So’z urg’usi.
  • Gap urg’usi
  • ( mantiqiy urg’u).
  • So’z urg’usi.
  • So’z bo’g’inlaridan birining boshqasiga nisbatan kuchliroq talaffuz qilinishi so’z urg’usi deyiladi.
  • Tilimizda so’z urg’usi ko’pincha so’zlarning oxirgi bo’g’iniga tushadi.So’zdagi bo’g’inlar ko’payishi bilan urg’u ham oxirgi bo’g’inga ko’chib boradi.Yozuvda urg’u tushgan bo’g’in so’z tepasiga (‘)belgisi qo’yish bilan ifodalanadi.Masalan:dala’, dalala’r, dalalarga’.
  • Gap urg’usi.
  • Gapdagi so’zlardan birining boshqasiga nisbatan kuchliroq talaffuz qilinishi gap urg’usi yoki mantiqiy ug’u deyiladi.
  • Mantiqiy urg’u gap ichida biron so’zga tushadi.Masalan:buvijonim so’zlarini kutaman.
  • Kel esga olaylik.
  • 1.Bo’g’in deb nimaga aytiladi?
  • 2.Bo’g’inning qanday turlarini bilasiz?
  • 3.Urg’u haqida nimalarni bilib oldingiz?
  • 4.Men yurtimni sevaman.Ushbu gapdagi mantiqiy urg’uni toping.

Download 1,57 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©www.hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish