“ Tasdiqlayman”
O’quv ishlari bo’yicha
direktor o’rinbosari
Ulug‘berdiyeva G.A. ______
___._______ . 2017 yil
Nazariy dars rejasi №23
Guruhlar
|
2-T
|
|
Dars o’tkaziladigan sana
|
|
|
O’quv fanining nomi: Hozirgi o`zbek adabiy tili
Mavzu nomi: Fe`llarning yasalashi.Qo`shimchalar yordamida fe`l yasash
Darsning maqsadlari:
ta’limiy: Talabalarda ona tiliga bo`lgan muhabbatni uyg`otish va ularni miyasiga singdirish.
b) tarbiyaviy: Asqad Muxtorning nasriy asarlari orqali o’quvchilarda ilmga intilish ,yurtga sadoqat tuyg’ularini shakllantirish va o’quvchilarni estetik ruhda tarbiyalash;
c) rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrga o’rgatish ,nurq madaniyatini oshirish o’z-o’zini boshqarishga yo’naltirish mavzu doirasida o’quvchilarning dunyoqarashini kengaytirish og`zaki va yozma nutqini o`stirish;
Darsdan kutilayotgan natijalar: mavzuni o’zlashtirgandan so’ng o’quvchilar quyidagi bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar:
Asqad Muxtorning nasriy asarlari haqida ma’lumot
“To`qqizinchi palata” hikoyasi bilan tanishish
3. Adib romonlari haqida ma’lumot
4. “Chinor” romani tahlili
Ta’lim metodlari: Ma'ruza , suhbat , kitob bilan ishlash, eng...eng...eng usuli, qulf-kalit metodi, dediktiv tarqatmalar,krossvord.
Baholash metodlari: 5 ballik tizim asosida baholash
Axborot manbalari va texnik vositalari: Venna diagrammasi ,video proyektor, matnlar,qulf-kalit tarqatmasi, plakat, portret, dediktiv ko`rgazma.
Dars turi: Amaliy
Darsga ajratilgan vaqt miqdori : _80_ minut
Uyga vazifa: Adib hikoyalarini o`qib kelish
O’qituvchi : Nizomov F.
DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
t/r
|
Mashg’ulot bosqichlari
|
Ajratilgan vaqt
|
Mashg’ulot mazmuni
|
Ta’lim metodlari
|
Ta’lim vositalari
|
1.
|
Tashkiliy qism
|
10
|
Darsga kirish qo’ng’iroq chalinishi bilan kerakli jihozlarni olib tegishli o’quv xonasiga kiraman. O’quvchilar bilan salomlashib, ularni darsga tayyorgarligini kuzataman. Navbatchi va davomadni aniqlab, darsda o’ziga xos pisixologik muhit yaratishga harakat qilaman..
|
suhbat
|
Yozuv taxtasi
|
2.
|
Kirish qismi
(Motivatsiya)
|
10
|
Uyga berilgan topshiriqlarni so’rayman.eng..eng..eng usuli orqali o’tilgan mavzular yuzasidan olgan bilimlarini sinovdan o’tkazish .
|
Yozma savol –javob
|
Savollar
varaqasi
|
3.
|
Yangi mavzuning bayoni
|
25
|
Mavzuga tegishli bo’lgan yangi atama va topshiriqlar yozdirib, o’quvchilarni mustaqil izlanish va o’rganishi uchun yangi pedagogik texnologiyalar asosida tushunachalar beraman.
1. Asqad Muxtorning nasriy
Asarlari haqida ma’lumot
2.“To`qqizinchi palata” hikoyasi
bilan tanishish
3.Adib romonlari haqida ma’lumot
4.”Chinor“ romani tahlili
|
Ma’ruza. “Qulf-kalit”
metodi
suhbat , kitob bilan ishlash
|
Ma’ruza varaqasi
|
4.
|
Mustahkamlash
(Qo’llash)
|
25
|
O’tilgan mavzular yuzasidan olingan bilimlarni sinash maqsadida dediktiv jadvali
usuli bilan guruhda yangi pedagogik texnologiyalar asosida mashq bajaradilar .
|
Venna diagrammasi
|
Matnlar
|
5.
|
Yakuniy qism
|
10
|
O’quvchilarni o’zlashtirishini aniqlab, ularni baholayman. Uyga vazifa berib darsni yakunlayman
|
Og’zaki
|
Darslik
|
Do'stlaringiz bilan baham: |