Fan: Algebra Sinf: 7-sinf Mavzu: Kombinatorika elementlari Darsning maqsadi



Download 136,16 Kb.
Sana15.06.2022
Hajmi136,16 Kb.
#672916
Bog'liq
Fayziyev Ulug`bek


Fan: Algebra
Sinf: 7-sinf
Mavzu:Kombinatorika elementlari
Darsning maqsadi:
Darsni DTS talabi asosida o’tish
Ta’limiy maqsad:
O’quvchilarga kombinatorika elementlari haqida tushuncha berish;
Tarbiyaviy maqsad:
O’quvchilarni mehnatsevarlik, vatanparlik va komil inson ruhida tarbiyalas:
Rivojlantiruvchi maqsad:
O’quvchilarni matematik hisoblash va fikrlash qobiliyatlarini oshirish. Ularning tafakkuri va nuqtlarini o’stirish;
Kasbga yo’llovchi maqsad:
O’quvchilarni jamiyatning yuksak taraqqiyoti va porloq kelajagi uchun hissa qo’shadigan kasbga yo’llash.
Fanlar aro aloqadorlik:

  • Vatan tuyg’si

  • Ona tili

  • Ingliz tili

  • Tarix

  • Musiqa

  • Geometriya

Dars turi: yangi bilim
Dars usuli: Muammoli,aralash, qiziqtirish, savol-javob,musobaqa.
Dars jihozi: Darslik, doska, bo’r, slaydlar, tarqatma materiallar, formulalar yozilgan plakatlar.
Darsdagi asosiy tayanch tushunchalar:kombinatorika, factorial, kombinatsiya, o`rinlashtirish.
Darsda o’quvchilar egallashi lozim bo’lgan asosiy bilim, ko’nikma va malakalar:

  1. Faktorial haqida tushuncha;

  2. Kombinatorika tarixi;

  3. Hayotimizda kombinatorika

  4. Kombinatorikani o`rganish

  5. Mavzuga doir misollar yechish

Darsning borishi

  1. Salomlashish

  2. “zakovat” qo’shig’i

  3. Shior va maqsadimiz

  4. Tashkiliy qism

  5. O’tilgan mavzuni takrorlash

  6. Yangi mavzu bayoni

  7. Yangi mavzuni mustahkamlash

  8. O’quvchilarni baholash

  9. Uyga vazifa berish

Rivojlantiruvchi mashqlar
o’tkazish
1.Aqliy hujum metodi
2.Talk and chalk (Doska va Bo’r) metodi
3.O’rgan ,o’rgat metodi
4.Klaster metodi
O’tilgan mavzuni takrorlash
Bunda sinf 3 qatorga bo’linadi va har bir guruhdan bittadan o’quvchi chiqib o’tilgan mavzuga doir barcha formulalarni yozishadi ungacha o’qituvchi qolgan o’qituvchilar bilan aqliy hujum metodi bo’yiсha savol beradi.
Aqliy hujum metodi uchun savollar
1) 1,2,4 raqamlari orqali nechta 2 xonali son yozish mumkin.(raqamlari takrorlanmaydigan)
2) 5,6,8,9 raqamlari orqali nechta 2 xonali son tuzish mumkin. (raqamlari takrorlanmaydigan)
3) 6,5,8 raqamlari orqali nechta 2 xonali son tuzish mumkin. (raqamlari takrorlanadigan)
4) 5,0,9 raqamlari orqali nechta 2 xonali son tuzish mumkin. (raqamlari takrorlanmaydigan)
5) 2,3,0,9 raqamlari orqali nechta 2 xonali son tuzish mumkin. (raqamlari takrorlanmaydigan)


Yangi mavzu bayoni
Endi takrorlashlar yordamida yangi mavzu bayoni muammoli vaziyat yordamida keltirib chiqariladi.
Yangi formulalar
1)
2)
3)
4)


Yangi mavzuni mustahkamlash
Yangi mavzuni mustahkamlash uchun darslikdagi 534-541- misollarni ishlaymiz:
534. Onasi Nargizaga „Korzinka. Uz“ supermarketidan 3 xil
meva xarid qilishni aytdi. „Korzinka. Uz“ da 6 xil olma, 4
xil nok, 5 xil uzum bor. Nargiza mevalarning har bir
xilidan 1 kg dan olib, nechta turli to‘plam tuza oladi?
535. Nechta 4 xonali sonda faqatgina bitta 5 raqami bor?
536. Aylanada: a) 10 ta; b) 100 ta; d) n ta nuqta belgilangan.
Har bir nuqta qolgan har bir nuqta bilan tutashtirilsa,
har bir holda jami nechta kesma hosil bo‘ladi?
537. 1) 3; 2) 4; 3) 5; 4) 6; 5) 8; 6) 15 nafar do‘stlar o‘zaro
qo‘l berib ko‘rishishdi. Har bir holda qo‘l berishlar
soni nechta bo‘lgan?
538. 10 nafar o‘rtoq o‘zaro shaxmat turniri o‘tkazishmoqchi.
Bunda har bir bola qolgan har bir bola bilan bir partiya
shaxmat o‘ynaydi. Bu turnirda jami nechta partiya o‘ynaladi?
Ayting-chi, 536 – 538- masalalarning o‘xshashligi nimada?
539. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 raqamlari yordamida hammasi
bo‘lib: 1) raqamlar takrorlanmasa; 2) raqamlar
takrorlanishi mumkin bo‘lsa, nechta uch xonali son tuzish
mumkin?
540. 1, 2, 3, 4, 5 raqamlari yordamida nechta: a) ikki xonali;
b) uch xonali; d) to‘rt xonali sonlar yozish mumkin?
Raqamlar: takrorlanmaydigan; takrorlanadigan hollarni
alohida ko‘ring.
541. Futbol bo‘yicha jahon chempionatida oltin, kumush,
bronza medallari uchun bo‘ladigan o‘yinlarda 16 ta jamoa
qatnashmoqda. Medallar jamoalar orasida necha xil usul
bilan taqsimlanishi mumkin?
UYGA VAZIFA
1)O’tilgan mavzuni o’rganib kelish;
2) O’tilgan formulalarni yodlab kelish;
3) 542-552 -misollarni ishlab kelish
O’quvchilar munosib baholanadi va dars tugaydi.
E’TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT!!!
Download 136,16 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©www.hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish