Fizika III chorak 9 -dars – sinf Mavzu: O`tkazgichlarni ketma-ket ulash



Download 114,79 Kb.
Sana09.02.2022
Hajmi114,79 Kb.
#439245
Bog'liq
Baha ochiq dars viloyat seminari


Fizika
III chorak 29 -dars
8 – sinf

Mavzu: O`tkazgichlarni ketma-ket ulash
Darsning maqsadu: O‘quvchilarga to‘k manbalarini kuchlanishini o‘lchash multimetr va voltmetrdan foydalanishni mustaqil ravishda bajarishga o‘rgatish.

Vazifalari: O`quvchilarga nazariy bilimlarni amaliyotda qo`llay olish ko`nikmasini hosil qilish, mustaqil fizik asboblar bilan ishlashni o`rgatish va fizik qonunlarni o`rgatish orqali fanga bo`lgan qiziqishlarini oshirish.


  1. Darsda kerakli jihozlar: 8-sinf fizika darsligi, tarqatma savollar, tok manbayi, kalit, o`tkazgich simlar, multimetr,voltmetr, 3 dona galvanik element, 4 dona limon, proyeksion aparat,ko‘chuvchi ekran.

Asosiy atamalar va tushunchalar:
- elektr toki

    • kuchlanish

    • parallelulash

    • ketma-ket ulash

- multimetr
Dars turi: Aralash
Darsda qo`llaniladigan metod: Faol ma’ruza, guruhlar bilan ishlash

Darsning borishi

I. Darsning tashkil etilishi: (1 minut)



  1. salomlashish

  2. davomatni aniqlash

v) sinf xonasi va o`quvchilarning darsga tayorgarligini tekshirish.


II. O`tilgan mavzuni so`rash (3 минут)
Darsni guruhlar o`rtasida musobaqa usulida olib borish uchun sinf 2 guruhga bo`linadi.

1- guruh “ Ampermetr”


2- guruhni “Voltmetr”

­ O`quvchilar har bir bergan to`g`ri javobi uchun rag`bat kartochkalarini olasiz.


O`tilgan mavzu bo`yicha quyidagi topshiriqlar beriladi. O`quvchilarga vatman qog`oz va markerlar beriladi, ular sxemalarni chizib, tushuntirib beradilar.

  1. guruh uchun topshiriq

1.Reostat haqida nima bilasiz?
2.Reostat qatnashgan elektr zanjir sxemasini chizing va tushuntiring..
2-guruh uchun topshiriq.
1.Rezistor qanday tayyorlanadi?
2.Reostatdan potensiometr sifatida foydalanish uchun elektr zanjir sxemasini chizing va tushuntiring.
Guruhlar taqdimoti ( 10 minut)
Guruhlar javoblariga qarab, ball beriladi.
III. Yangi mavzu bayoni ( 10 minut)
Elektr zanjiriga turmushda va texnikada bitta emas, balki bir nechta iste`molchilar ulanadi. Masalan: elektr lampochka, radio, magnitafon, televizor, muzlatkich va boshqalar.
O`qituvchi tomonidan slayd orqali elektr zanjir sxemasi katta ekranga chiqarib, o`quvchilarga havola etiladi va sxemada nimalar mavjud, bu asboblar iste`molchiga qanday ulangan. Bu haqida nima deysiz?

O`quvchlar o`tilagan mavzular asosida javob beradilar.Bu zanjirda ampermetr iste`molchiga ketma-ket ulangan, voltmetr parallel ulangan.



Bugungi yangi mavzu: “O`tkagichilarni ketma-ket ulash “

O`tkazgichning oxirini, ikkinchi o`tkazgichning boshiga ulansa, bunday ulashni ketma-ket ulash deyiladi. Misol: Archaga osilgan rangli lampochkalar marjonini olish mumkin.


Quyida elektr zanjirini hohlagan o`quvchilar o`qituvchi yordamida yig`adilar.

Ampermetrning ko`rsatishini yozib olinadi: J=0,2A





2-holda ampermetrni ikkala lampochka o`rtasiga ulab. ampermet ko`rsatishi yozib olinadi:

Endi, ampermetrni ikkala lampochkadan keyin ulanadi va ampermet ko`rsatishi yozib olinadi.

Olingan natijalarga qarab qanday xulosaga kelamiz? O`quvchilar fikrlari eshitiladi.
Ketme-ket ulashda barcha iste`molchilarda tok kuchi bir xil bo`lar ekan:

Quyida elektr zanjirini o`quvchilar o`qituvchi yordamida yig`adilar.









A

X

X

V

A

X

X

V

A

X

X

V



O`quvchilardan chizmaga qarab, natijalardan qanday xulosa chiqarish mumkinligi so`raladi.

Ketme-ket ulansa:


Om qonuniga ko`ra bo`lgani uchun
: Agar zanjirda bir xil qarshilikka ega bo`lgan N ta o`tkazgich ulangan bo`lsa,

Ketma ket ulashda tokning oqish mehanizmini tushunish uchun suvning quvurlardagi harakatini yoki ariqda oqayotgan suvning harakatini ko`z oldingizga keltiring.


IV. Mavzuni mustahkamlash (5 minut).

Masala.



Qarshiliklari 2Ω va 3Ω bo`lgan o`tkazgichlar ketma-ket ulansa, umumiy qarshilik qanday bo`ladi?

Berilgan: Yechish:


R1=2Ω Ru=R1+R2
R2=3Ω Ru=2Ω+3Ω=5Ω

Ru-?


Masalalar yechimidan qanday hulosaga keldingiz?
─Ketma-ket ulashda umumiy qarshilik ortadi.
Dars davomida olgan bilimlaringizni “Klaster” usulida tarmoqlaymiz.



V. O`quvchilarni rag`batlantirish. (2 minut)

VI. Uyga vazifa (1 minut) 20-§ ni o`qib kelish va 10- mashqning 4,5-masalalarni yechib kelish.




Download 114,79 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©www.hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish