Mavzu: Bo’lish va kasrlar



Download 48,78 Kb.
Sana16.03.2022
Hajmi48,78 Kb.
#493853
Bog'liq
5s bolish


SANA 14.02.2022
MAVZU: Bo’lish va kasrlar
Sinf:
Dars o’tdi : Shodiyev Mirzobek
TA’LIMIY MAQSADI : O’quvchilarga Bo’lish va kasrlar haqida tushuncha berish
TARBIYAVIY MAQSADI:. O’quvchilarga olinayotgan axborotning insonning bilim va ma’naviy boyliklarning yuksalishiga ta’sirini tushintirish hamda teran fikirlashga yordam berishini ochib berish
RIVOJLANTIRUVCHI MAQSADI: Masalalar yechish orqali mavzuni mustahkamlash
DARS USLUBI: Aralash.
DARS SHAKLI: Savol-javob. Aqliy hujum.
DARSNING JIHOZLANISHI: darslik,plakatlar, tarqatma materiallar.





Dars bosqichlari

Vaqti

1

Tashkiliy qism

2 minut

2

O`tilganlarni takrorlash

10 minut

3

Yangi mavzu ustida ishlash

10 minut

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

20 minut

5

Uyga vazifa

3 minut



Tashkiliy qism:
1.Salomlashish.
2.Yo'qlama qilish.
3.Uyga vazifani so'rash.

  1. Har qanday natural sonlarni bo’lish natijasini kasr yordamida ifodalash mumkunmi?

  2. Agar bo’lish qoldiqsiz bajarilsa bo’linma qanday son bo’ladi ?

  3. Agar bo’lish qoldiqli bajarilsa bo’linma qanday son bo’ladi ?

  4. Yeg’indini songa bo’lish qoidasini yozing va misollarda tushintiring.

  5. Birhil mahrajli kasrlar qanday taqqoslanadi?

  6. Birhil mahrajli kasrlar qanday qo’shiladi?

  7. Birhil mahrajli kasrlar qanday ayiriladi?

  8. Birhil mahrajli kasrlarni qo’shishni sonlar nurida tushuntiring?

O’quvchilarga uyga berilgan vazifa tekshirib baholanadi. O’quvchilardan o’tilgan mavzuni mustahkamlash maqsadida savol javob o’tkaziladi.


Yangi mavzu bayoni.


O’quvchilarga 2 ni 3 bo’lish mumkinligini tushuntirib, har qanday natural sonlarni bo’lish natijasini kasrlar yordamida ifodalash mumkinligini tushuntirib beriladi.
Masalan o’quvchilar shu paytgacha 2 ni 3 ga bo’lib bo’lmaydi deb kelgan edilar. Chunki har qanday sonni 3 ga ko’paytirganda 2 hosil bo’lmaydi. Kasr sonlarni borligini bilib olgandan keyin buning iloji borligi ko’rsariladi. Ikkita butunn quymaqni 3 ta bolaga teng bo’lib berish mumkinligini chizmalarda tushuntiriladi.
Buning uchun har bir quymoqni teng 3 bo’lakka bo’lamiz. Natijada 6 ta ulush, ya’ni quymoqning qismi hosil bo’ladi. Endi bu ulushlarni 3 ta bolaga 2 tadan bo’lib beramiz. Shunda har bir bolaga quymoqning
qismi tegadi. kasr 2 ta quymoqni 3 ta teng bo’lakka bo’lganda hosil bo’ladi.



672 – misol

  1. 3 : 7 = c) 2 : 10 =

  2. 14 : 23 = e) 9 : 1 =

  3. 25 : 5 = g) 87 : 19 =

673 – misol





2 =



680-misol

  1. (34 + 51) : 17= 34 : 17 + 51 : 17 = 2 + 3 = 5

  2. (3434 + 68) : 34 = 3434 : 34 + 68 : 34 = 101 + 2 = 103

d)156 : 26 + 364 : 26 = (156 + 364 ) : 26 = 520 : 26 = 20
e) (133 + 228) : 19 =133 : 19 + 228 : 19 = 7+ 12 =19
f) (952 +3528) : 56 = 952 : 56 + 3528 : 56 =17 +63 = 80
g) 1107 : 123 +1353 : 123 = ( 1107 +1353) : 123 = 2460 : 123 = 20

681-misol


Kvadratning perimetiri 7 dm. Uning tomonini kasr ko’rinishida ifodalang.

Kvadratning tomoni


682-misol.
Berilgan Yechish
S=19sm2 S=a·b
a=7sm b=
b=?

683-misol.


46 litr sut 5 ta idishga teng qilib quyildi. Har bir idishga quyilgan sutni kasr ko’rinishda ifodalang.

684-misol.
112 m sim 23 ta teng bo’laklarga bo’lindi. Bitta bo’lakning uzunligni kasir ko’rinishda ifodalang.



Uyga vazifa : 689 – 691 -misollar
Download 48,78 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©www.hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish