Mavzu: Kesmani teng ikkiga bo’lish Darsning maqsadi: Ta’limiy



Download 4,54 Mb.
bet1/63
Sana31.12.2021
Hajmi4,54 Mb.
#202727
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   63
Bog'liq
GEOMETRIYA TUGARAK


Mavzu:Kesmani teng ikkiga bo’lish

Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy: Kesmani teng ikkiga bo’lishni bilish

  2. Tarbiyaviy: O’quvchilarda tabiatga mehr uyg’otish, ona vatanni sevishga da’vat etish

  3. Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning fazoviy tushunchalarini kengaytirish, ularni mustaqil fikrlashga o’rgatish.

Kommunikativ kompetensiya:

matematikaga oid atamalarning ma’nosini tushunib, to‘g‘ri o‘qiy olish;



Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:

guruhda ishlash faoliyatini tashkil etish;



Milliy va umummadaniy kompetensiya:

matematika umumbashariy madaniyatning bir qismi ekanligini tushunish;



Dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi

Darsda foydalanilgan metodlar: an’anaviy, interfaol

Dars jihozi: darslik, konspekt, ko’rgazmali qurollar, chizg’ich, sirkul

Tashkiliy qism:

  1. Salomlashish

  2. Navbatchi axborotini tinglash

  3. O’tilgan mavzu yuzasidan savol-javob.

  4. Uy vazifasini tekshirish

Asosiy qism

Kesmalarni nurning ustiga qo’yish orqali taqqoslash unchalik qulay emas. Kesmalarni qaysi biri uzun yoki qisqaligini ularning uzunliklarini taqqoslash orqali aniqlash mumkin.

Kesma uzunligi musbat son bo’lib u kesmaga birlik kesma va uning bo’laklarini necha marta joylash mumkinligini ko’rsatadi.

Aksioma: har qanday kesma noldan farqli tayin uzunlikka ega bo’lib u musbat son bilan ifodalanadi.

Aksioma: agar to'g'ri chiziqda B nuqta A va C nuqtalar orasida joylashgan bo’lsa, AC kesma uzunligi AB va BC kesmalar uzunliklari yig’indisiga teng bo’ladi:

AC= AB+BC





Mustahkamlash

Masala


AB=8 sm, BC=11 sm, AC-?

AC=AB+BC AC=8+11=19; BA+AC=BCyoki AC=BC-BA=11-8=3 AC=3

J:19 yoki 3
masala

AC=AB+BC=6,6

masala

AB=3, AC=2BC; BC-?



BC+2BC=3 BC=1

6-masala.

AB=24, BC=AC+6; AC-?

AC+AC+6=24 2AC=24-6

2AC=18 AC=9

masala.

AC=20; AB=7,2; BC-?

BC=20-7,2=12,8

masala

AB=5,AC=2.2, BD=3.6 CD-?



3,6-2.2=1.4 1.4:2=0.7


Download 4,54 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   63




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©www.hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish