Qarshi tumani
X T M F M T T EB
7-umumiy o’rta ta’lim maktabi
matematika fani o’qituvchisi
YODGOROVA GULNOZAning
bir soatlik
Sinf: 6
Mavzu: Manfiy ishorali sonlarni qo’shish.
Mavzu: Manfiy ishorali sonlarni qo’shish.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O’quvchilarga manfiy ishorali sonlarni qo’shish haqida tushuncha berish
Tarbiyaviy: O`quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, komil inson sifatida voyaga yetishiga hissa qo`shish. Ajdodlarimiz buyuk me’rosi bilan o’quvchilarni tanishtirish
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning xotirasini shakllantirish, dunyoqarashini kengaytirish, ularni mantiqiy fikrlashga o’rgatish.
Tayanch kompetensiyalar:
Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.
Fanga oid kompetensiyalar: o‘rganilgan matematik tushunchalarni va qoidalarni tushuntirib bera oladi, tegishli misollar keltira oladi;
Butun sonlarni o‘qiy oladi, yoza oladi, taqqoslay oladi, tartibga sola oladi, koordinata o‘qida, turli ko‘rinishlarda va modellarda tasvirlay oladi;
Berilgan songa qarama-qarshi sonni, sonning modulini topa oladi, turli ko‘rinishlarda va modellarda tasvirlay oladi.
Dars turi: yangi bilim, malaka, ko’nikmalarni shakllantiruvchi
Dars jihozi: darslik, konspekt, ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar
Tashkiliy qism:
Salomlashish
Navbatchi axborotini tinglash
O’tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o’tkazish
Uy vazifalarini tekshirish
Asosiy qism
(-3)+(-5)=-8
(-7)+(-3)=-10
Manfiy ishorali sonlarni qo’shish uchun:
1) Ularning modullarini qo’shish;
2) Hosil bo’lgan son oldiga (-) ishorasini qo’yish kifoya
Manfiy sonlar yig’indisi manfiy sondir.
913-misol.
-3+(-8)=-11
816-misol.
-8+(-6)=-14
Javob: -140C ga pasaygan
O’qituvchi: Aziz bolalar ! Biz hozir samolyotga minib Afrika davlatiga sayoxat uyushtiramiz. Ana shu joyda biz matematika darsini o’tamiz. Belgilangan manzilga yetmasdan samolyot yoqilg’isi tugab qoldi va biz majbur bo’ldik Afrika davlatining odam qadami yetmagan o’rmoniga qo’nishga. Baxtga qarshi shoshganimizdan o’zimiz bilan birga na oziq-ovqat, na daftar kitobolmabmiz. Kech kirmasdan yegulik topish darkor.
O’qituvchi oldiga ikkita o’quvchini chaqirib, vazifa beradi:1-o’quvchi kun chiqish tomonga qarab 100 qadam, 2-o’quvchi kun botish tomonga qarab 100 qadam yuradi va topgan yegulikni olib yana dastlabki joyga qaytib keladi.
12+(-8)=-20
Mustahkamlash:
817-misol.
1) -12+(-8)=-20 2) -21+(-11) =-32
3) -17+(-13)=-30
916-misol.
1) -1,7+(-1,3)=-3 2) -2,8+(-3,2)=-6
3) -8,4+(-1,6)=-10
825-misol.
828-misol.
1) -12+(-15)>-29 2) -18+(-17)<-34
919-misol.
1) x=-28; y=-12; x+y-9-? -28+(-12)-9=-49
2)
Baholash:
Uyga vazifa: 831-832-misol
Do'stlaringiz bilan baham: |