Qish bo`lmasa-chi? matni



Download 1,15 Mb.
bet1/5
Sana30.06.2022
Hajmi1,15 Mb.
#719284
  1   2   3   4   5
Bog'liq
3 qish bo`lmasa-chi


Qish bo`lmasa-chi? matni.
Darsning ta`lim texnologiyasi modeli

Mavzuning qisqacha ta`rifi: O`quvchilarga qish haqida yangi ma`lumotlar berib, qorning ahamiyatini yoritib berish, matndagi qismalrning mazmunan bir-biriga bog`liqligini tushuntirish, o`quvchilardagi so`z va lug`at boyligini oshirish

O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Dars shakli: Jamoa bilan ishlash
Dars uslubi: An`anaviy, didaktik o`yin, izohli o`qish
Dars jihozi: Qorning qog`ozdan yasalgan shakli, qorning yog`ayotgani tasvirlangan rasm, qo`shimcha didaktik materiallar va rangli rasmlar. Texnik vositalar, media. She`r va topishmoqlar.
Nazorat: Bolalarning dars davomidagi faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.
Baholash: o`quvchilarning reytingi dars oxirida e`lon qilinadi.

Darsning maqsad va vazifalari:

Ta’limiy: O’quvchilarni matnni ifodali o’qishga o’rgatish, nutqini va so’z boyligini o’stirish. Qish faslining fazilatini o’quvchilarga yetkazish, o’quvchilarga yil fasllari haqidagi bilimlarini chuqurlashtirish.
Tarbiyaviy: O’quvchilarga ekologik tarbiya berish, tabiatga, qushlarga bo’lgan mehrini oshirish,ona tabiatni asrab avaylashga o,rgatish va mehr hissini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: O’g’zaki nutqi, lug’aviy so’z boyligini oshirish va o’qish tezligini rivojlantirish.

Kuzatilayotgan natija:

D ars yakunida o`quvchilar Qish qattiq bo’lmagani uchun yer vaqtida orom olmagani ushun,havo sovimagani sababli daraxtlar juda erta uyg’onishi haqiqiy bahor boshlanishi arafasida kuchaygan yer sovug’i mevali daraxt kurtaklarini uzib ketishi yer esa suvga yaxshi to’yinmaganligi yer namligi kelgusi yil hosili uchun yetarli emasligi paxta hosiliga ham putur yetkazishi, bizning boyligimiz paxta.Paxta erta bahordan chigit ekilib, yozi bilan unga o’g’it va ishlov berilishi aytiladi.Meva va sabzavotlarning ham mo’l hosil berishi qishning o’z vaqtida bolishi bilan birgalikda bobo dehqolarning ham mehnati beqiyosligi va o`quvchilarning so`z boyligini boyitiladi.



Dars jarayoni va texnologiyasi:

Ishning nomi

Bajariladigan ish mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich
Tashkiliy
qism

O`quvchilar davomadi aniqlanadi.sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi.

nazorat

3 daqiqa

2-bosqoch
Ehtiyojlarni aniqlash

Darsda rioya qilinadigan qoidalar bilan tanishtiriladi, dars shiori takrorlanadi.

B.B.B
Interfaol
metod

2 daqiqa

3-bosqich


Darsning borishi

1.Yo`llanma savollardan foydalanib fasllarga oid ishlangan rasmlar asosida o`quvchilar bilan birgalikda hikoya tuzish.
2.Gapga xos asosiy xususiyatlarini ochib berish.
3.Matndagi gaplar miqdorini belgilash.
4.O`quvchilar bilan qismlarga bo`lish ishlarini amalga oshirish.
5.Dam olish daqiqasi o`tkaziladi. Quvnoq o`yin o`ynaladi.
6.Barcha faslning o`z o`rni va dehqonlar hayotidagi ahamiyati aytiladi. Bunda bizning asosiy boyligimiz paxtaga katta foydasi borligi aytiladi.
7.Rangli rasmlar asosida matnni qayta hikoya qilinadi.
8. Namunali she`rlardan yod olish.
9 .Maqol va topishmoq, testlar bilan ishlash.
10 .Lug`at ustida ishlash.
11. Ma`naviyat daqiqasi o`tkaziladi.



suhbat
suhbat

andoza
bilan ishlash


andoza
bilan ishlash
o`yin

suhbat
namoyish


izohli yodlash
suhbat
suhbat
suhbat

20daqiqa


4-bosqich
Mustah-
kamlash

Savol va topshiriqlar asosida o`tilgan mavzu mustahkamlanadi

Savol-
javob

15daqiqa

5-bosqich
Baholash

Darsda faol qatnashgan o`quvchilar rag`batlantiriladi.

O`yin

3 daqiqa

6-bosqich

Insho asosida matn andozasi ustida ishlash va uyda tamomlab kelish.

tushuntirish

2 daqiqa



Download 1,15 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©www.hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish