Mavzu: Yuz yillik urushning boshlanishi va uning dastlabki davri Darsning maqsadi



Download 8,81 Mb.
bet1/2
Sana31.03.2022
Hajmi8,81 Mb.
#520029
  1   2
Bog'liq
100 yillik urush Dars ishlanma


Sana 10-dekabr
Sinf 7-sinf
Fan Jahon tarixi


Mavzu: Yuz yillik urushning boshlanishi va uning dastlabki davri


Darsning maqsadi:
Ta`limiy maqsad: O`quvchilarga Yuz yillik urush va uning sabablari, urushning borishi, Jakeriya qo`zg`oloni haqida bilim berish. FK-1 Xaritadan asosiy janglar bo`lgan hududlarni ko`rsata olish, darslik matni mazmunini qaytadan hikoya qilib berish va tarixiy atamarni to`g`ri ishlatish ko`nikmasini shakllantirish; FK-2
Tarbiyaviy maqsad: O`quvchilarni urush va bosqinchilikka qarshi kurash ruhida tarbiyalash. Ularni Vatan ozodligi yo`lida qahramonlik ko`rsatish, ozodlik uchun kurash, xalqparvarlik ruhida tarbiyalash.
O`quvchilarda o`z fikrini og`zaki va yozma tarzda aniq va tushunarli bayon qila olish, muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish, jamoaviy hamkorlikda ishlay olish kompetensiyalarini shakllantirish. (TK-1)
Rivojlatniruvchi maqsadi: O`quvchilarning matn ustida ishlay olish ko`nikmasini rivojlantirish. Mustaqil fikrlashga o`rgatish. Tarixiy bilimlarini oshirish. Tarixiy voqealardan xulosalar chiqarishga o`rgatish. Shaxs sifatida doimiy ravishda o`z-o`zini rivojlantirish, ma`naviy kamolotga intilish layoqatini shakllantirish. (TK-3)


Dars turi: Yangi bilimlar berish.


Dars metodi: Hikoya-suhbat, Savol-javob, “Bayroqlar”, “Restavratsiya”, “Xaritadan top” didaktik o`yinlari.
Dars jihozi: Darslik, xarita, kompyuter, o`quv qurollari, tarqatma materiallar, doska, bo`r.

T/r

Ishlash bosqichlari

Faoliyat mazmuni

Vaqt

O`qituvchi

Oquvchilar

1

Kirish

1.1. Tashkiliy qism:
a) Salomlashish
b) davomatni aniqlash
c) o`quvchilarni darsga jalb etish
d) Siyosiy xabarlardan aytish
e) Yashab turgan joyimiz va maktabimiz tarixi haqida suhbatlashish

Tinglashadi, savollarga javob berishadi

Yangiliklardan aytishadi.


Savollarga javob berishadi



7 daqiqa


2

Asosiy qism

2.1. O`tilgan mavzuni “Bayroqlar” metodi orqali so`rash

Savollarga javob berishadi

7 daqiqa

2.2. Guruhlarda ishlash.

Berilgan topshiriqni bajaradilar

5 daqiqa

2.3. Yangi mavzuni tushuntirish.

Tinglashadi. Yozib olishadi. (Savollarga javob berishadi.)

10 daqiqa

2.4. Mustahkamlash: Restavratsiya metodi o`tkazish.

Berilgan mantga tushib qolgan so`zlarni yozishadi

6 daqiqa

2.5 Xaritadan top o`yinini o`tkazish

Xaritadan hududlarni ko`rsatadilar

5 daqiqa

3

Yakuniy qism

3.1. Dars yakunlarini chiqarish
a) O`quvchilarda tug`ilgan savollarga javob berish.
b) O`quvchilarni baholash va rag`batlantirish

Savollar berishadi

Tinglashadi.



3-daqiqa

3.2. Uyga vazifa berish

Tinglashadi.

2-qaqiqa


Download 8,81 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©www.hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish