Tarix ” fani o’qituvchisi



Download 1,09 Mb.
bet1/3
Sana16.04.2022
Hajmi1,09 Mb.
#556881
  1   2   3
Bog'liq
amir temur bobomiz mangu barhayot


Aim.Uz



O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
ANDIJON VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
XALQ TA’LIMI MUASSASALARI FAOLIYATINI
METODIK TA’MINLASH VA TASHKIL ETISH ANDIJON SHAHAR BO’LIMI
TASARRUFIDAGI 48-UMUMIY O’RTA TA’LIM MAKTABI
TARIX ” FANI O’QITUVCHISI
MAXMUDAXON ABDURAXMONOVANING
2016 – 2017 O’QUV YILINING APREL OYIDAGI
AMIR TEMUR TAVALLUDIGA (681YILLIK) BAG`ISHLANGAN
AMIR TEMUR BOBOMIZ - MANGU BARHAYOT ”
MAVZUSIDAGI
OCHIQ DARS ISHLANMASI


ANDIJON - 2017 Y.


MAVZU: “ AMIR TEMUR BOBOMIZ - MANGU BARHAYOT ”
Darsning maqsadi:
Ta`limiy maqsad: O’quvchilar ongiga bahs munozara orqali inson ma’naviyati, komil inson g’oyasi, ajdodlardan ibrat olish hamda Amir Temur shaxsining nechog’lik yuksak ma’naviyatga ega ekanligi haqidagi bilimlarni singdirish.
Tarbiyaviy maqsad: Ajdodlardan ibrat olish, ularning amalga oshirgan ishlaridan faxrlanish, ularga munosib avlod bo’lish hamda yuksak ma’naviyatli shaxsning o’zida mujassam etadigan xislatlarini tushuntirish va o’quvchilarda shakllantirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni Amir Temur bobomiz hayoti va faoliyati haqidagi tarixiy bilimlar asosida ularning ma’naviyatini yuksaltirish va bunyodkorlikka, barkamollikka bo`lgan hislarini, tarixiy xotira va tarixiy tafakkurini rivojlantirish.
D A R S T E X N O L O G I Y A S I
Metod: INOVATSION(ingilizcha, yangi) – INTERAKTIV (jamoa bo`lib fikrlash), Hikoya – suhbat, Aqliy hujum, matn, va darslikdan unumli foydalanish, KLASTER(g`uncha,bog`lam, yoki QUYOSH ) kabi usullardan unumli foydalaniladi.
O`qitish shakllari: Og`zaki, savol-javob, guruhlar bilan ishlash, MUSOBAQA tashkil qilish. Hayotiy va tarixiy misollar asosida guruhlarga bo’linib ishlash.
Vosita: Mavzuga oid ko`rgazmalar, tarqatma savollar, turli rasmlar,
mavzuga oid adabiyotlar, texnik vosita bo`yicha ma`lumotlar, o`quv filmi.

DARSNING BORISHI


I.TASHKILIY QISM: O`quvchilar bilan salomlashish. Sinf xonasini darsga tayyorligini kuzatish. O`quvchilar davomatini aniqlash. (2 – 3 daqiqa ) Dastlab ma`naviyat daqiqalari. Bunda kunning dolzarb dunyo xabarlari yoki yangiliklari haqida, yoki yurtimiz hayotiga oid yangiliklar va ajdodlarimizdan meros bo`lib qolgan milliy, ma`naviy va ma`rifiy qadriyarlarimiz asosida yoki buyuk allomalarning hikmatli iboralari asosida Ma`naviyat daqiqasi o`tiladi. Masalan, “ Tarixiy xotirasiz - kelajak yo`q” (I.Karimov) , yoki “ Biz buyuk ajdodlarga munosib avlod bo`lamiz ” kabi hikmatli iboralardan foydalaniladi .
So`ng o`quvchilarni darsga jalb qilish jarayoni boshlanadi.
II. Bu jarayonda Amir Temurning bolalalik va o’smirlik davri haqida o’quvchilar tomonidan ma’lumotlar tinglanadi. 10 minut






Download 1,09 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©www.hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish